×

Uyarı

JUser: :_load: 378 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

SEO Makale 14 Nisan 2016

Seo Nasıl Yapılır

Seo çalışma işleyişi bakımında  özetle iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisi site içi seo çalışması diğer ise site dışı seo çalışması şeklinde olmaktadır. Bu iki çalışma seo nun temek taşlarını oluşturmaktadır. Yapılan çalışma seo uzmanı kişiler tarafından ne kadar profesyonel ve iyi olursa web siteniz istenilen kelimeler ile en hızlı şekilde ilk sayfaya gelir. Öncellikle site içi seo nedir onunla başlayalım.

 

Site içi seo çalışması;

Bu çalışma ile direk web sitenizin kod kısmına ve meta tag dediğimiz title ( başlık ) , description ( açıklama ), keywords ( anahtar kelimeler ) gibi ayarlama ve düzenlemelerin yapıldığı çalışmadır. Bu şekilde yapılan site içi çalışmanın amacı web sitenize gelen arama motorlarına sitenize tanıtmak ve o şekilde indekslenmesini sağlamaktır. Örneğin otomotiv sektörü ile ilgili bir siteniz varsa Google sitenizin bu girdiğiniz meta taglar üzerinden otomotiv sektörü ile ilgili olduğunu anlayacak ve belirttiğiniz anahtar kelimeler üzerinden arama yapan kullanıcılara ilgili kategori üzerinden sonuç sıralamasında çıkaracaktır. Bu yüzden bu meta taglar içine girdiğiniz açıklamalar ve anahtar kelimeler çok önemlidir. Yaptığınız işten farklı bir anahtar kelime girmeniz veya açıklama kısmına verdiğiniz hizmetten farklı şekilde açıklama girmeniz arama motorlarının web sitenizi ilgili aramalarda göstermemesine nedenle olacaktır. Bu nedenle site içi Seo'nun amacı web sitenizi arama motorlarına tanıtmaktır. Ne kadar uygun kelime ve açıklama girerseniz o kadar sağlıklı tanıtmış olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise gireceğiniz title, description ve keywords'lerin uzunluğudur. Aşırı derece anahtar kelime girer ve açıklama ile başlık kısmını çok uzun tutarsanız arama motorları tarafından sitenizin spam olarak algılanmasına neden olursunuz. Bu nedenle gireceğiniz kelimeleri çok iyi seçmeli ve aşırı kullanmaktan kaçınmalısınız.

 

seo nasıl yapılır

 

Site dışı seo çalışması;

Site dışı seo çalışması seo'nun olmazsa olmasıdır. Çünkü yükselmenizi sağlayan en büyük etken bu çalışmadır. Bu çalışmaya diğer bir adla site dışı backlink çalışması denilmektedir. Yani diğer sitelerden web sitenize link alımı çalışmasıdır. Buradan dikkat etmeniz gereken en önemli husus backlink alırken bu linkleri aldığınız sitelerin kalitesi ve sayısıdır. Backlink bir nevi diğer sitelerin size referans olmasıdır. Aldığınız linkler ne kadar PR değeri yüksek kaliteli siteler olursa arama motorları gözünde web sitenizin itibarını bir o kadar yüksek olur. Backlink'in kalitesi kadar sayısı'da çok önemlidir. Çünkü özellikle Google gibi arama motorlarının aşırı derece de  ve programlar üzerinden alınan linklere savaş açmıştır. Çünkü her zaman dediğimiz gibi arama motorları için önemli olan kullanıcıdır. Programlar ile aldığınız aşırı linkler web sitenizi anlık olarak yükseltecektir. Çünkü Google gibi arama motorları devamlılık istediği için sitenize aldığınız aşırı linkler durduğu zaman bunu anlayacak ve sitenizi banlayacaktır. Bu banlama bazen arama motorlarının sonuç sayfalarından tamamen kaldırma bazen ise çok geriler atma şeklinde olmaktadır. Bu neden ile aldığınız linkler doğal ve aşırıya kaçmadan en ideal şekilde alınmış olmalıdır. Bu konuda uzman seo firmaları veya kişiler tarafından destek alarak yapmalısınız. Çünkü dışarından link alımı çalışması amatör şekilde yapıldığı zaman sitenize zarar ve cezadan başka bir şey getirmez.

 

Yukarıda belirttiğimiz iki çalışma şeklinde sitenizin aramalarda yükselmesi için olması gereken çalışmalardır. Bu çalışmaları yapan kişi veya firmaların konusunda uzman olması web sitenizin ileride olası bir ceza almasının önüne geçecek ve arama sonuçlarında en hızlı şekilde yükselmenizi sağlayacaktır. 

 

Read 894 times
Last modified on 29 Ağustos 2016

Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.