×

Uyarı

JUser: :_load: 378 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

SEO 18 Ağustos 2014

Seo

Rate this item
(0 votes)

Seo hizmeti yapılan bir site arama motorları tarafından yapılan aramalar sonucunda ilgili anahtar kelimeler ile ilk sıralarda gösterilmeye başlar.

Genel olarak SEO tanımını yapmadan önce bu kavram neden bu kadar ön plana çıkmaya başladı ondan başlamak işin özetini daha iyi anlamamızı sağlar. Gelişen teknolojinin her geçen gün daha da hızla ilerlemesi ile Dünya üzerinden yaşayan insanlar bundan fazlasıyla etkilenmeye ve hatta bu teknoloji doğrultusunda yönlenmeye başlamıştır. Bunun en basit ve belirgin örneği olarak internetin şu an fiber dediğimiz hızlara ulaşarak en yaygın olarak cep telefonlarında kullanılma sayısı artmıştır. İnternetin bu kadar günlük yaşantımızda bizimle iç içe olması hali ile beraberinden buna bağlı olarak e-ticaret kavramını ortaya çıkarmıştır. Hemen hemen tüm firmalar, şirketler hatta kamu kurumları bile verdikleri hizmetleri net ortamından kullanıcılara ulaşmasını sağlamaya başlamıştır. Buna bağlı olarak web sitelerini kullanıcıların almak istediği bilgiyi, ürünü veya hizmeti en kısa yoldan alacağı şekilde dizayn edilmeye başlamıştır. Bu kadar web sitesinin olduğu bir ortamda beraberinde arama motorlarının varlığını daha da ön plana çıkarmıştır. Çünkü kullanıcılar bu kadar web sitesinin adresini bilemeyeceği için bunu arama motorlarından ilgili kelimeleri aratarak karşılarına çıkan ilk sayfa sonuçları üzerinden istedikleri bilgiye veya ürüne ulaşmaya başlamıştır. Bütün bu oluşumların geneli özellikle ülkemizde en yaygın olarak kullanılan Google gibi arama motorlarından var olmak yani ilk sayfalarda çıkmak için seo kavramını ortaya çıkarmıştır.

 

Özetle ile anlatırsak arama motorlarında ilk sıralarda sizin verdiğiniz hizmet ile arama yapan kullanıcılara ulaşmak için web sitenizin ilk sıralarda çıkması gerekir. Bunu da yapmanın en hızlı ve etkili yolu SEO çalışması olarak adlandırılmaktadır. Arama motoru optimizasyon çalışması ile olarak adlandırılan bu kavram için konusunda uzman ve öncelikle kendilerini bazı seo terimleri ile çıkaran firmalar ile çalışmanız gerekmektedir. Çünkü özellikle Google arama motorunun 2016 güncellemelerin de özellikle kalitesiz ve program kullanılarak yapılan seo çalışmalarına savaş açmış durumdadır. Google arama motorunun önceliği kendi arama motoru üzerinden arama yapan kullanıcılar olduğu için doğal yöntemler ile arama motoru optimizasyon çalışması yapmadan gelen siteleri çok fazla sayıda cezalar vermektedir. Bu cezaların en büyüğü arama sonuçlarından silinme yani banlanma cezası olarak vermektedir. Seo her ne kadar arama sonuçlarında ilk sayfaya gelmek için en etkili ve hızlı yöntem olsa da bu hizmeti yapmanın bu kadar kolay olmadığını da bilmeniz gerekmektedir.

 

Yapılan çalışmalar ne kadar arama motorlarının seveceği şekilde olursa o kadar hızlı sürede ilk sayfalara gelir ve o kadar fazla kalırsınız. Bizler gibi herkes birer arama motoru kullanıcı olduğu için önemli olan daima kullanıcıdır. Bu yüzden kullanıcıya en doğal ve öğrenmek istediği bilgiyi en kısa yoldan ona verebilen web siteleri doğal ve etkili seo çalışmaları sonucunda ilgili anahtar kelimeler ile ilk sayfalara gelmeye başlar.

Read 1419 times
Last modified on 07 Aralık 2016

Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.